Karantina da Psikoloji

Karantina döneminde ruh sağlığımız önemlidir. Psikolojimizi etkileyen koronavirus bizi stres ve endişeye sürüklemektedir.

Unutulmamalıdır insani genelde üzüntü vb şeyler hasta etmektedir. Bence sinir strest üzüntü gibi psikolojimizi etkileyen faktörler virüsten daha tehlikelidir.

Kış aylarında hastalıktan korunmak için kalın giyinir, bir yerimiz yaralandığında pansuman yaparız. Fiziksel sağlığın başında ruh sağlığımız gelir. Peki ruh sağlığımız icin ne yapıyoruz? Bu dönemde fiziksel sağlığımıza dikkat ettiğimiz kadar ruh sağlığımıza da dikkat etmeliyiz.

Karamsarlığa ve olumsuz düşüncelere karşı koymalıyız.

Bizi üzen, acı veren, stresli olduğumuzda karamsarlığa kapıldığımızda olaylara farklı bir bakış açısıyla bakmalıyız. Yoksa bizi üzen olayları zihnimizde tekrar tekrar oynatır ve kendimizi kısır döngü içinde bulur. İşin içinden çıkılmaz bir hal alır. Bu kısır döngüyü kırmamız gerek. Bu da odaklanacağımız bir işle uğraşmaktır.

Dikkatimizi verdiğimiz oyunlar oynayabiliriz. Matematik problemleri çözebiliriz. Yeter ki kısır döngüyü kırmayı alışkanlık haline getirmeliyiz.

Özgüvenimizi yüksek tutmalıyız.

Geçmişte yaptığınız üstesinden geldiğiniz durumları düşünerek kendinize ilham kaynağı yaratabilirsiniz. İnsan istediği herşeyi başarabilir. Yeter ki kendine güvensin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklamlar