Hangi yüz tipine hangi güneş gözlüğü uygun?

Gözlük modası özellikle yaz aylarının gelmesiyle daha çok ön plana çıkmaya başlar. Tabi bu modaya uymak için sadece gözlüğün modelini beğenmek yeterli olmaz. Güneş gözlüğünü seçerken yüzünüzün şeklini ve yapısını da dikkate almalısınız. 

Hepimiz güneş gözlüğü seçerken öncelikle sezonun trendi olan gözlük modellerine yöneliriz. Ancak önemli bir detayı atlarız. Yüz şeklinizin yapısı o çok beğendiğiniz güneş gözlüğü modeliyle uyumlu durmayabilir. Bu durum karşısında da dış görünüşünüzün bütün güzelliği bir anda bozulabilir. İşte yüz şeklinize uygun güneş gözlüğü seçiminde dikkat etmeniz gereken püf noktalar…

OVAL YÜZ

Oval yüz, kişiyi güzel gösteren bir yüz şeklidir. Oval yüze sahip şanslı kişilere hemen hemen her tür gözlük yakışır. Spor gözlükten özel tasarım gözlüklere, işlevsel gözlüklerden moda gözlüklere kadar geniş bir gözlük yelpazesine sahip olan bu kişilere tek tavsiyemiz devasa çerçeveli gözlüklerden kaçınmaları olur. Yüzün simetrisini kapatan bir gözlükten kaçınmak yerinde olacaktır.

KARE YÜZ

Kare yüz; kuvvetli bir çene çizgisi, geniş bir alın ve elmacık kemiklere sahip olan yüz tipidir. Eğer bu yüz tipine sahipseniz yuvarlak, oval ve kalın saplı güneş gözlükleri size çok yakışır ve yüzünüzü daha doğal gösterir. Çekik çerçeveli olan cat eye tarzı gözlükler de size çok uygun. Yüz tipinizle yakın çizgilere sahip köşeli ve dikdörtgen modellerdense uzak durmalısınız.

KALP YÜZ

Geniş bir alın ve dar bir çene olarak bilinen bu yüz tipine sahipseniz, dikkatleri çenenize doğru yönlendirecek modellere yönelebilirsiniz. Oval, çekik, köşeli ve çerçevesiz gözlükler tercih edebileceğiniz modeller arasında. Ayrıca çene darlığınızı dengelemek için üst bölümleri süslemeli modellere de göz atabilirsiniz. İnce çerçeveler, açık renkli gözlükler ve alt kısımları abartılı olan çerçeve modelleri de bu yüz tipi için oldukça uygun.

ÜÇGEN YÜZ

Üçgen yüz tipine sahip olan insanların çene ve yanakları geniş, alın kısımları ise daha dar yapıda olur. Siz de bu yüz tipine sahipseniz, şakağınıza doğru sivrilen gözlük çerçeveleri tam size göredir. Ancak alnınızı olduğundan daha geniş gösterecek ve saplı çerçeve gözlüklerden uzak durmalısınız.

Elbette Seçim Yapmakta Özgürsünüz

6

Yüz şeklinize uygun güneş gözlüğü kullanmanız önemli, ancak illa böyle olacak diye bir durum da yok.

Saç Stili Önemlidir

7

Güneş gözlüğünün en yakın dostu kimdir biliyor musunuz? Saçınızdır. Bir insanın yüz görünümünü en çok etkileyen şeylerin başında saç kesimi gelir. Eğer gözlüğün daha öne çıkmasını istiyorsanız saçlarınızı kısa kestirebilirsiniz. Uzun saç ise yüzünüzün hatlarını kapatacağı için gözlüğün bırakacağı etkiyi bir miktar azaltabilir…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklamlar