Diyet

Bu günlerde koronavirus nedeniyle karantina da olduğumuzdan çoğumuz aldığımız kilolardan endişeleniyoruz. Kilo almak ve vermek bizim elimizde olan birşey. Sadece istemeliyiz. En hızlı kilo verdiren diyet, diyet listeleri felan hepsi boş bence. Sadece birşeyi istemeliyiz ve kararlı olmalıyız. Bir çok diyet listesi vardır. Ama biz aldığımız kaloriyi ve yaptığımız egzersizleri karşılaştırmalıyız. Ve kesinlikle açlıkla diyet olmaz. Vücudumuzun gerekli vitamin ve minarelleri alacak şekilde beslenmeliyiz. Ama yaktığımız kalori aldığımız kaloriden yüksek olmalı ki kilo vermeliyiz.

Diyet demişken kilo vermek isteyenler kadar kilo alamayanlar var. Aynı mantıktan gidersek aldığımız kalori yaktığımız kaloriden fazla olmalıdır. Ama bu sağlıksız yiyecekler yiyerek değil kaliteli ve duzenli beslenerek olur. Yemek yiyemiyorum canım istemiyor gibi şeyleri düşünmeyin ve kendinizi yemek yemeye alıştırın ve zorlayın sen bu yemeği bitireceksin diye. Herşey kendinizi inandırmakla bitiyor. Hırslı ve istekli olun.

Diyet diyince akla kalori sayımı geliyor. Evet kilo vermek ya da almak kalori sayımı gerektiriyor. Ama egzersiz yapmayı unutmuyoruz. Sağlıklı olmak ve sağlıklı şekilde kilo almak ya da vermek istiyorsak mutlaka egzersiz yapmalıyız. Çünkü sadece yediklerimize dikkag edersek hareketsiz kalırsak başka sağlık sorunlarına neden olur. Bol bol egzersiz yapmalıyız. Kendimizi ne kadar sevdiğimiz, kendimize ne kadar dikkat ettiğimizden belli olur.

Kalplerimiz hassastır çabuk inanır…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklamlar